Noclegi - polskie wybrzeże

wczasy, wakacje, urlop

 

Rzucewo i literatura kaszubska

18 May 2012r.

RZLCEWO, Położone nad Zatoką Pucką,słynie z tego, że było siedzibą króla Jana Sobieskiego, starosty puckiego. Przyjeżdżała tu i Marysieńka, chociaż wolała kąpać się w Kolibkach koło Orłowa. Z dawnego królewskiego dworu nie ocalał ślad, pozostała natomiast po Janie III inna piękna pamiątka: słynna aleja lipowa, czterorzędowa, długa na tysiąc kroków. Król Jan znany jest w historii z zamiłowania do sadzenia drzew, wystarczy wspomnieć Wilanów, Żółkwię lub Jaworowo. Jemu też raczej niż poprzednim właścicielom Rzucewa, Wejherom,


Miasta nadmorskie

18 May 2012r.

SOPOT - Nie o tym z Festiwalu Piosenki, modnym i tłocznym kurorcie dnia dzisiejszego będzie tu mowa. Czy bywalcy Sopotu wiedzą na przykład, jak wyglądał ich ulubiony deptak, trasa molo — Monte Cassino, powiedzmy, siedem wieków temu? Wiecie? No to posłuchajcie.W XIII stuleciu wzdłuż dzisiejszej ulicy Bohaterów Monte. Cassino i 1 Maja rozbudowała się klasztorna wieś Sopot. Klasztorna, bo Mściwoj II (patrz KSIĄŻĘTA KASZUBSCY) dokumentem z roku 1283 darował ją opactwu cystersów oliwskich.


Szlak Kaszubski

18 May 2012r.

Prowadzi z Wdzydz Kiszewskich przez Grzybowo, Fingerową Hutę, Szymbark, Brodnicę Dolną, Chmielno, Kartuzy, Mirachowo, Kamienicę Królewską aż do Gdańska. Razem około 130 kilometrów w ciągu 16 dni. Na szlak ten corocznie od początku lipca wyruszają w trzydniowych odstępach dwudziestoosobowe grupy PTTK. Są to tak zwane wczasy wędrowne, przy czym termin „wczasy" jest raczej umowny.